Loading

Module 1: Using Formulae 1

Notes
Study Reminders
Support
Text Version

Set your study reminders

We will email you at these times to remind you to study.
  • Monday

    -

    7am

    +

    Tuesday

    -

    7am

    +

    Wednesday

    -

    7am

    +

    Thursday

    -

    7am

    +

    Friday

    -

    7am

    +

    Saturday

    -

    7am

    +

    Sunday

    -

    7am

    +

XSIQ
*

Algebra - Using formulae

Using formulae

We use formulae to calculate many things in our lives. The total price of
fruit (per kilogram), the price of a bag of sweets (per 100 gram), the
total price of petrol (per litre) and the total price of fabric (per square
metre) are all examples where a formula is needed to calculate the total
price.

For example, the cost of "filling-up" a car with petrol may be